• آزمایشگاه دانش قم (از ساعت 6 الی 21)
علائم کمبود ویتامین C در بدن چیست ؟

علائم کمبود ویتامین C در بدن چیست ؟

سطح مناسب از ویتامین ها در بدن این امکان را می دهد که اندام های مختلف بتوانند عملکرد درست داشته باشند و از بسیاری از بیماری ها پیشگیری شود.

علائم کمبود ویتامین c در بدن

خونریزی لثه ها

لثه ها تا حدودی از کلاژن تشکیل شده اند و در هنگام کمبود ویتامین سی،حساسیت بیشتری نشان میدهند و خونریزی می کنند تورم لثه ها نیز ناشی از کمبود ویتامین سی است.

خونریزی بینی
این خونریزی زمانی رخ میدهد که عروق خونی کوچک دچار پارگی می شوند،از آنجا که رگ های خونی با کلاژن تقویت می شوند کمبود ویتامین سی می تواند منجر پارگی انها و بروز خونریزی بینی شود.

خشکی مو
خشکی مو در برخی موارد ناشی از کمبود ویتامین سی است . کمبود ویتامین سی منجر به کاهش تولید کلاژن و تضعیف و شکنندگی مو ها می شود .

خشکی پوست
کمبود این ویتامین در بدن باعث از هم گسیختگی سلول های پوست و مشکلاتی از قبیل ترک،زخم،شل شدن و چین و چروک پوست می شود.

خستگی و بی حوصلگی
ویتامین سی در افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی نقش مهمی دارد و کمبود ان ها باعث تنزل انرژی و افسرگی می شود.

ابتلا به عفونت
تاثیر منفی بر بهبود زخم ها و ابتلای سریع به انواع عفونت ها بخصوص سرماخوردگی و انفلوآنزا از نشانه های دیگر فقر ویتامین سی است.

بدن انسان برای رشد و ترمیم بافت های سراسری به ویتامین سی نیاز دارد . این ویتامین به تولید کلاژن برای بازسازی سلول های پوست،بهبود زخم،جذب اهن و حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. کمبود ویتامین سی یک بیماری جدی است و می تواند گاهی مرگبار باشد.

در چکاپ ویتامین ها، ویتامین هایی مثل B12، D3، B9 به صورت روتین در خواست می شوند، ولی ویتامین های A، C، B1 و سایر ویتامین های مشابه، ممکن است در موارد خاص درخواست شود.

 

در آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش آزمایشات بررسی سطح انواع ویتامین ها در بدن با روش ها و تجهیزات پیشرفته با دقت و صحت بالا انجام می شود.