• آزمایشگاه دانش قم (از ساعت 6 الی 21)
پیشگیری و تشخیص بیماری سرخچه

پیشگیری و تشخیص بیماری سرخچه

سرخچه یک بیماری عفونی ویروسی خفیف و مسری است که ابتلای به آن معمولا در سنین کودکی و بیشتر در فصول زمستان و بهار شایع می باشد و با التهاب خفیف غدد لنفاوی و بثورات پوستی، تب، قرمزی چشم مشخص می شود.

ویروس از طریق سرفه، عطسه و قطرات تنفسی فرد آلوده که در هوا و یا روی سطوح قرار گیرد، پخش می شود.

مشکل اساسی بیماری سرخچه در زنان باردار و بخصوص در سه ماهه اول حاملگی است زیرا ویروس سرخچه می تواند در صورت ابتلای مادر به این بیماری از راه جفت جنین را مبتلا و سبب مرگ خودبخود یا سقط آن شود. گاهی نیز ممکن است باعث تولد زودرس نوزاد همراه با ناهنجاری هایی نظیر آب مروارید، لکنت زبان، بیماری های قلبی و عروقی، آنمی و ... شود.

امکان تشخیص ازمایشگاهی ویروس وجود دارد اگرچه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. بهترین راه محافظت از خود و فرزندانتان از عفونت، واکسیناسیون با واکسن سرخک، اوریون و سرخجه (MMR) است که این واکسن در ایران در دو دوز؛ یکی در سن 12-15 ماهگی و دیگری در سن 4-6 سالگی به کودکان داده می شود.

آزمایش آنتی بادی ویروس سرخچه ( آنتی روبلا) نیازی به ناشتا بودن و یا محدودیت خاص در رژیم غذایی ندارد و در گروه آزمایشگاهی دانا (آزمایشگاه پاتوبیولوژی دانش و آزمایشگاه تشخیص طبی نوین) با استفاده از تجهیزات و روش های پیشرفته با دقت و صحت بالا انجام می گردد.